Popis rekonstrukce analogových dvoumanuálových varhan s pedálem typu Viscount C 160.


      Šlo o přestavbu analogových dvoumanuálových varhan s pedálem typu Viscount C 160 z roku 1977. Varhany jsme zcela rozebrali a vyjmuli nepotřebné díly. Dále bylo nutno odletovat a vyčistit všechny jazýčkové kontakty u klávesnic, naletovat je zpátky (stačila menší část - původně byla pro každou klávesu použita sada přepínačů - patrně pro 16´, 8´, 4´, 2 2/3´, 2´) a provést změnu zapojení vč. připájení diod. To představovalo nejpracnější část rekonstrukce. Prostřednictvím vyzískaných vodičů jsme je zapojili do svorkovnice v desce T-Organ. Nejprve jsme takto zapojili 1. manuál a ověřili funkčnost, potom jsme postupně rekonstruovali 2. manuál, pedál a nakonec rejstříkové sklopky. Nejméně práce bylo s pedálem. Spínače rejstříkových sklopek byly součástí desek elektroniky, které bylo nutno upravit (odstranit elektronické prvky, přerušit některá propojení a mechanicky předělat některé vypínače nebo přepínače).

      Vzhled varhan se po přestavbě víceméně nezměnil, pouze přibyl notebook a zesilovač, k němuž jsou připojeny původní reproduktory. Použit je asi 8 let starý Acer s Pentiem 4 a s XP, kam jsem nainstaloval program jOrgan. Pro zajištění práce v reálném čase bylo nutno počítač odpojit od internetu a vypnout antivirák. Použitý zesilovač je Kama Bay AMP 2000 o výkonu 10 W + 10 W. Na domácí cvičení uvedený typ stačí, obvykle jedu tak na poloviční výkon.

      Při běžné hře nepozoruji žádné významné zpoždění zvuku. Zvuk je jinak mnohem věrnější než u původních analogových varhan.

      Celkové zhodnocení: přestavba mi přinesla možnost pokračovat v domácím cvičení při relativně malých vynaložených nákladech. Bylo možné využít řemeslně slušně provedené mechanické části doslouživších varhan (hrací stůl, pedálnice, lavice) a původní reproduktory (investice 0,- Kč), dále byl pro tvorbu zvuku využit dosluhující počítač (investice 0,-). Kromě desky T-Organ a příslušenství bylo potřeba dokoupit zesilovač. Celkem za materiál cca 10.000 Kč. Oproti továrnímu výrobku je ale potřeba počítat s některými nevýhodami: méně kompaktní řešení (připojený počítač a zesilovač) a pomalejší start počítače. Oproti nástroji před přestavbou jsou výhody ve věrnějším zvuku, možnosti instalace různých nástrojů (varhan, ale i např. cembala) a lze hrát dvojitý pedál, což před přestavbou nástroj neuměl.

      Autor článku je spoluautorem webu www.varhany.org.

      (Zkráceno.)


© 1998-2012 AkordeonCentrum.cz